Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΔιεθνήΜουντιάλ 2022: Ένας... Καμερουνέζος «καθάρισε» το Καμερούν (vid)

Μουντιάλ 2022: Ένας… Καμερουνέζος «καθάρισε» το Καμερούν (vid)

Με τον καμερουνεζικής καταγωγής Μπριλ Εμπολό να σκοράρει στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης, η Ελβετία επικράτησε με 1-0 του Καμερούν στο «Al Janoub Stadium» για τον 7ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, το οποίο διεξάγεται στο Κατάρ.

Σε μια σκληρή αναμέτρηση, με πολλά κόρνερ και δυνατά μαρκαρίσματα αλλά χωρίς μεγάλες ευκαιρίες (με εξαίρεση μια εκπληκτική επέμβαση του Αντρέ Ονανά σε προσπάθεια του Ρούμπεν Βάργκας στο 67′ και ένα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις του Χάρις Σεφέροβιτς στις καθυστερήσεις του ματς), οι Ευρωπαίοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και πήραν δίκαια τη νίκη – μισή πρόκριση στη φάση των «16» με 1-0, χάρη στο θαυμάσιο πλασέ του 25χρονου επιθετικού της Μονακό, Μπριλ Εμπολό, ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ του καθώς έχει γεννηθεί στο Καμερούν.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Σόμερ, Βίντμερ, Ροντρίγκες (90′ Κόμερτ), Ελβέντι, Ακάνζι, Φρόιλερ, Τσάκα, Σο (72’ Φρέι), Βάργκας (81′ Ρίντερ), Σακίρι (72’ Οκαφόρ), Εμπολό (72’ Σεφέροβιτς)

Καμερούν (Ριγκομπέρτ Σονγκ): Ονάνα, Ενκουλού, Φάι, Καστελέτο, Τολό, Ανγκισά, Γκουέτ, Χόγνκλα (68’ Οντούα), Τοκό Εκαμπί (74′ Ενκουντού), Τσούπο Μοτίνγκ (74′ Αμπουμπακάρ), Εμπουεμό (81′ Ενγκαμαλέου)