Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΕλλάδαΟ Ολυμπιακός επικράτησε με 75-52 του Παναθηναϊκού στο Game 3

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 75-52 του Παναθηναϊκού στο Game 3

Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το Game 4 της Πέμπτης (15/06, 21:15, ΕΡΤ3) στο ΟΑΚΑ. Εκεί, το “τριφύλλι” θα επιδιώξει να δώσει… παράταση στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός επανήλθε στα… συνηθισμένα στάνταρ απόδοσης, επικράτησε με 75-52 του Παναθηναϊκού στο Game 3 του κατάμεστου “Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας” και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής.

Οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της Basket League, κόντρα στους Αθηναίους που πραγματοποίησαν τη χειρότερη εμφάνισή τους από τα τρία παιχνίδια. Πλέον, οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το Game 4 της Πέμπτης (15/06, 21:15, ΕΡΤ3) στο ΟΑΚΑ. Εκεί, το “τριφύλλι” θα επιδιώξει να δώσει… παράταση στη σειρά, οδηγώντας τη σε Game 5, ενώ οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να ολοκληρώσουν το εγχώριο τρεμπλ.

Ο αγώνας

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στο παρκέ με δυναμικό τρόπο και κατάφεραν να προηγηθούν με 7-0 σε 1.5 λεπτό, χάρη σε πέντε πόντους του Μιχάλη Λούντζη. Για τους “πράσινους” όλοι οι πόντοι στα πρώτα 240 δευτερόλεπτα ήρθαν είτε άμεσα είτε έμμεσα από τον Πάρις Λι (11-6, 4′). Δύο τρίποντα του Ματέους Πονίτκα έδωσαν στο ματς μία διαφορετική εικόνα, προς το τέλος της πρώτης περιόδου (15-14, 8′). Φαλ και Παπανικολάου έδωσαν χρήσιμους πόντους στους γηπεδούχους, όμως τα καλάθια των Γκουντάιτις και Λι έβαλαν… μπροστά τους φιλοξενούμενους με 19-18, το οποίο ήταν και το σκορ μετά το τέλος των 10′.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο έμοιαζε με αυτό της πρώτης, μιας και ένα σερί 7-0 έκανε το 25-19 (12′). Ο Χρήστος Σερέλης είδε στη συνέχεια τους παίκτες του να φτάνουν τα πέντε ομαδικά φάουλ σε περίπου τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αμυνθούν όπως θα ήθελαν. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το συγκεκριμένο γεγονός, φτάνοντας στο +15 (36-21, 17′), με ένα σερί 11-0. Ο Παναθηναϊκός είχε πάθει ολικό “μπλακ άουτ” στην επίθεση, έχοντας 0/7 σουτ στα πρώτα επτά λεπτά της περιόδου. Ο Μάριους Γκριγκόνις με πέντε συνεχόμενους πόντους έκοψε το σερί και έδωσε… ανάσα στην ομάδα του (36-26, 19′). Οι παίκτες οδηγήθηκαν εν τέλει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-28.

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου επέστρεψε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν με ένα σερί 8-2 (44-30, 23′), βλέποντας τους αντιπάλους του να συνεχίζουν να παίρνουν κακές αποφάσεις στην επίθεση και τον Λούντζη να… ξεχωρίζει. Τέσσερις βολές του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και ένα καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη στο μεσοδιάστημα, επανάφεραν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (46-38, 25′). Η απάντηση ήρθε από τον Σλούκα, ο οποίος κατάφερε να χαρίσει ξανά το +15 στον Ολυμπιακό (55-40, 29′), με ένα δίποντο και ένα τρίποντο. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +16 (57-41).

Ένα γρήγορο 7-3… εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 για πρώτη φορά στο ματς, στις αρχές της τέταρτης περιόδου (64-44, 32′). Μετά από μία μικρή διακοπή λόγω κροτίδων που έπεσαν εντός του κλειστού, ο ρυθμός έπεσε σημαντικά. Ο Παναθηναϊκός ήταν πλήρως… μπλοκαρισμένος σε ότι αφορά την επίθεση, πραγματοποιώντας ίσως τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Ο Μπαρτζώκας άφησε στον πάγκο τους βασικούς του στο τελευταίο πεντάλεπτο, με το αποτέλεσμα να έχει πια κριθεί. Βέβαια, ο Κώστας Παπανικολάου δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο μέρος, λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού. Ο Σακιέλ ΜακΚίσικ πήρε πρωτοβουλίες, καταφέρνοντας να ανεβάσει τη διαφορά στους 25 πόντους (70-45, 37′), κάτι που έκανε λίγο μετά και ο ορεξάτος Σλούκας (73-48, 38′). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 75-52 υπέρ των “ερυθρόλευκων”, που πλέον προηγούνται με 2-1 στη σειρά των τελικών και χρειάζονται μία νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.//Α.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52