Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΕπιλογή συντακτών 3Μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023 η Εθνική

Μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023 η Εθνική

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής, η οποία έκανε επιμέρους σκορ 11-26 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε και την απουσία του Ντίνου Μήτογλου, ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της εθνικής ομάδας μπάσκετ των ανδρών στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε της Ιορδανίας στη Μανίλα και το “Mall Of Asia Arena” με 92-71, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» του 3ου ομίλου.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι την Δευτέρα (28/8, 15:40) οι Ηνωμένες Πολιτείες, ωστόσο το ματς που θα κρίνει την πρόκριση της «Γαλανόλευκης» στη φάση των «16» είναι αυτό της Τετάρτης (30/8, 15:40) με τη Νέα Ζηλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92.