Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝέαEurobasket 2022: Τρίποντη «εκτέλεση» από τη Γερμανία

Eurobasket 2022: Τρίποντη «εκτέλεση» από τη Γερμανία

Το «τρένο» της εθνικής… «εκτροχιάστηκε» στο Βερολίνο και δεν θα συνεχίσει την πορεία του στο Eurobasket 2022. Η Γερμανία, με… ονειρεμένα ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, «εκτέλεσε» το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 107-96 (31-27, 57-61, 83-71, 107-96) και «σφράγισε το εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θ’ αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «με το πόδι στο γκάζι» στη «Mercedes Benz Arena», ενώ η (τυπικά και ουσιαστικά φιλοξενούμενη) Ελλάδα, ουσιαστικά έμεινε στ’ αποδυτήρια. Οι διεθνείς ήταν ωσεί παρόντες στο γήπεδο με συνέπεια να «βλέπουν την πλάτη» της οικοδέσποινας ως και 14 πόντους μακριά.

Παρ’ όλα αυτά κατάφεραν, κάποια στιγμή, να ισορροπήσουν και να πάνε προηγούμενοι στο ημίχρονο με 61-57. Με ένα απίστευτο τρίποντο καλάθι του Σλούκα από το… σπίτι του.

Όμως και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν στο παρκέ όπως στο πρώτο. Οι γηπεδούχοι με πάθος, σωστή άμυνα και εκνευριστική ευστοχία.

Οι «γαλανόλευκοι» με τραγική άμυνα, κάκιστα ποσοστά ευστοχίας και επιλογές, έλλειψη ψυχραιμίας και αυτοσυγκέντρωσης.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πάλευε σχεδόν μόνος, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να… «θυμάται» κατά διαστήματα τον καλό του εαυτό. Αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, γιατί οι υπόλοιποι υστέρησαν αρκετά. Μάλιστα, αποχώρησε νωρίτερα από τους υπόλοιπους για τ’ αποδυτήρια, αφού αποβλήθηκε στο 35′ μετά από το δεύτερο αντιαθλητικό του στο ματς.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ).